Przeskocz nawigacjęSkład:
 

Alexander Veljanov – wokal
Ernst Horn – kompozycja

Patrz również:

(gatunek)
Truemmerwelten
Daft Punk
The Tindersticks
 

(powiązania)
Veljanov
Heilum Vola
Qntal

Linki:
Oficjalna strona Deine Lakaien
Polska strona Deine Lakaien

Deine Lakaien są legendą niemieckiej sceny muzycznej. Znać ten duet powinni również wszyscy miłośnicy bardziej elektronicznego gotyku.

Historia zespołu rozpoczyna się w 1985 roku, kiedy to kompozytor Ernst Horn dał ogłoszenie do gazety mówiące mniej więcej coś takiego: „Poszukuję wokalisty nie bojącego się eksperymentów”. Ogłoszenie przeczytał Chorwat Veljanov i w ten sposób rozpoczęła się trwająca już ponad 20 lat współpraca obu muzyków.

Należałoby tu zaznaczyć, że Alexander nie posiada muzycznego wykształcenia, natomiast Ernst wręcz przeciwnie – ukończył konserwatorium jako kompozytor, napisał też między innymi muzykę do „Sky Over Bagdad”.

Pierwszy album przeszedł dość bez echa, chociaż nie można powiedzieć, że nie został zauważony. Drugi – Dark Star, zawierał już pierwsze hity takie, jak Love Me to the End, Reincarnation, czy Dark Star. W tym samym roku wydano 2nd Star – album z remiksami oraz balladą Lonely – a zespół wyjechał w trasę, zdobywając sobie sławę poza Niemcami. W 1993 roku wydano Forest Enter Exit, w którym Deine Lakaien poszli jeszcze dalej w stronę eksperymentowania, by wydać swój „najzimniejszy”, najbardziej minimalistyczny album – Winter Fish Testosterone. Paradoksalnie, wielu uznaje ten album za najlepszy w całym dorobku duetu.

W międzyczasie zespół wydał zapis akustycznego koncertu. Jest to o tyle cenna pozycja, że wiele utworów nabiera nowej jakości, gdy są grane tylko na tzw. pianinie preparowanym (fortepian wzbogacony o dodatkowe elementy, jak kawałki stali itp.). Jest to też dowód na to, że można z pianina uczynić instrument perkusyjny ;)

Następne albumy – Kasmodiah i White Lies – zbliżyły się do electro popu, nie tracąc jednak ducha Deine Lakaien. Wszystko to skupiło się w delikatnych, pełnych melancholii, ale i ostrych, elektronicznych bitów, kompozycjach. Stylistykę tę pociągnęło najnowsze wydawnictwo, April Skies, eksperymentując coraz śmielej z instrumentami i dźwiękami (skrzypce, gitara elektryczna, ostra perkusja, wokalistka udzielająca się na trzech utworach).

W 2003 roku ukazała się zaś płyta opatrzona tytułem 1987. Jest to wznowione demo, które zawiera m.in. pierwotne wersje takich hitów, jak Love Me to the End czy Reincarnation. Pozostałe kompozycje to w gruncie rzeczy premierowe utwory, w tym tak oryginalne jak Queue Up for Redemption.

1986 – 1st Album (lp)
1991 – Dark Star (lp)
1991 – 1nd Star (ep)
1992 – Dark Star Tour (koncertówka)
1993 – Forest Enter Exit (lp)
1994 – Winter Fish – Tourpromo (promo DL/Qntal)
1996 – Winter Fish Testosterone (lp)
1994 – Mindmachine (sg)
1995 – Forest Enter Exit video (vhs)
1996 – Acoustic (koncertówka, akustyczna)
1999 – Kasmodiah (lp)
1999 – Return (sg)
1999 – Into My Arms (sg)
2001 – Generators (sg)
2002 – White Lies (lp)
2002 – Where You Are/Where Are You (dwupłytowe ep)
2002 – White Lies Tour (koncertówka, 2xlp, vinyl, dvd)
2003 – 1987 (lp)
2005 – April Skies (lp)
2005 – Forest Enter Exit SE (lp) (FEE + Mindmachine)
2005 – Dark Star SE (lp) (Dark Star + 2nd Star)
2005 – Over And Done (sg)
2005 – Secret Hideaway (sg)
2006 – A Concert That Never Happened Before (koncertówka)
2007 – 20 Years of Electronic Avantgarde (Live mit Neue Philharmonie Frankfurt)

%d blogerów lubi to: