Przeskocz nawigację


  1. Ave Maria
  2. Silent Night
  3. When a Child Is Born
  4. Amazing Grace
  5. The First Noel
  6. In the Bleak Midwinter
  7. Pie Jesu
  8. A Spaceman Came Travelling
  9. O Come Ye Faithfull
10. Gloria in Excelsis
11. Footsteps in the Snow
12. Peace On Earth – Little Drummer Boy
13. Sweeter the Bells
14. Child In a Manger
15. Happy Christmas War Is Over
16. Auld Lang Syne

Ocena: 5/10

Cóż, dla jednych Gregorian się skończył na pierwszym albumie, dla innych jest to cudowny projekt, który nie powinien nigdy się zakończyć. Ja, słuchając Christmas Chants miałem raczej mieszane uczucia. Trochę za dużo lukru w tym albumie – zbyt słodkie aranżacje kolęd. Standardowo już na początku musiał się pojawić chłopięcy dyszkancik wyśpiewujący dramatycznie Ave Maria, a potem towarzyszący nam do upadłego na całej płycie razem z jakowąś niewiastą. Już mi się nawet nie chciało zaglądać, kto zacz śpiewa.

Największą bowiem wadą Gregorianów jest ich bezpłciowość. Obojętnie, za co się nie zabiorą, i tak brzmi to do siebie podobnie. Widać to tym bardziej, że obok klasycznego Come All Ye Faithfull mamy zaraz cover z Lennona – Happy Christmas. Album ten też nie jest zbyt powalający również dlatego, że po prostu za duże spektrum wzięli sobie panowie na barki – Boże Narodzenie jest tutaj najwyraźniej tylko pretekstem, bo co tutaj robi to nieszczęsne Auld Lang Syme? W ten sposób ja się czuję jeszcze bardziej zniesmaczony, bo trzeba było wydać płytę jako Gregorian VI z podtytułem Winter Carols (a zatem analogicznym do tego, jaki widnieje na ostatnim wydawnictwie Ritchiego Blackmore’a) i by było bardziej adekwatnie.

Efekt? Średnio na jeża, nawet bardzo. Płyty się słucha nie tyle przyjemnie, co bezinwazyjnie. Nie umrę z rozpaczy, jeśli ktoś ją zabierze. Pierwszy album był czymś nawet innowacyjnym, drugi był dobry. Po trzecim przestałem zwyczajnie śledzić ewolucję tej grupy. Bo nic tutaj tak naprawdę nie ewoluuje, co najlepiej pokazuje Christmas Chants. Ale ile można sprzedawać to samo?

– f!eld

%d blogerów lubi to: