Przeskocz nawigację


La Messe:
1. Introitus
2. Kyrie
3. Gloria
4. Gradus
5. Acclamatio
6. Offertorium
7. Sanctus
8. Pater Noster
9. Agnus Dei
10. Communio
11. Finale (Postludium)
Choralia:

12. Finale con variazioni (Homeros ver.)
13. Communio (Homeros ext. ver.)
14. Sanctus (Homeros ver.)
15. Gradus (Homeros ver.)

Ocena: 9.5/10

Ciekawiło mnie, co też państwo z Homeros postanowili wymyślić na epkę zatytułowaną La Messe/Choralia. Zadziwiła mnie ilość utworów – a potem jeszcze bardziej zadziwił mnie czas trwania albumu. Razem jest to niecałe 40 minut.

Zanim jednak przejdę do komentarzy, mogę dodać, że jest to właściwie nietypowy projekt, jak na Homeros. La Messe to część na chór, bez żadnych instrumentów, a z muzyków udziela się aktywnie (bo przecież ktoś musiał to napisać…) Edith, jako solistka na kilku utworach. Sama muzyka jest dość ciekawa – obok stylizowanego na muzykę żydowską Sanctus mamy powiązane ze sobą Introitus, Offertorium i Finale, spinające całość w klamrę, a smaku dodają tak nietypowe części jak nigdy nie zmieniane właściwie Pater Noster (tutaj świetny utwór z solowym tenorem) i przepięknie frazowane Gradus. Dziwi też trochę Acclamatio, które trwa ponad 2 minuty, a jest… alleluja, aklamacją do Ewangelii… Jak widać – wszystko można.

Prawdziwe jednak smaczki czekają na części zatytułowanej Choralia – tutaj mamy instrumentalne wersje niektórych części mszy, ale w odwrotnej kolejności. Zaczyna wszystko czterominutowe Finale z wariacjami – przepiękne partie skrzypiec!, potem mamy fugę na cztery instrumenty – Communio. Całości dopełnia psychodeliczna warstwa fletu w Sanctus i równie cudowne Gradus, z rozbudowaną partią fortepianu.

Dlaczego zatem nie 10? Powód jasny jak słońce – to nie tyle Homeros, co solowy projekt Edith i jako taki może zmylić część słuchaczy chcących usłyszeć klasyczny zespół. Ale tak, czy inaczej – Eric jest niezłym kompozytorem. Oby tak dalej.

f!eld

One Comment

    • buba
    • Posted 11 lutego, 2010 at 8:49 pm
    • Permalink

    Przychylne recenzje z tej strony zainspirowały mnie do wysłuchania choć jednej z płyt zespołu Homeros, ale… w sieci nie ma o nich żadnej wzmianki. Dlatego zwracam się z pytaniem gdzie mogę znaleźć jakikolwiek informację o tym zespole? Z góry dziękuję za pomoc.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

%d blogerów lubi to: